Dzisiaj jest 05 grudnia 2016 roku. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja  
Świnki, morskie, Świnka, morska, żywienie, rozmnażanie, klatka, hodowla, galeria, pielęgnacja, rasy, oswajanie, choroby, gryzonie, zwierzęta, umaszczenia, cavia, systematyka, forum, quinea pig

Choroby:Pytania i odpowiedzi (klik)


Autorką tekstów do których są odnośniki jest Kimera ze Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim.


Niebezpieczne antybiotyki.
Kalkulator dawek leków dla świnki morskiej.
Karmienie świnek przez strzykawkę - film.
Najczęstsze błędy w leczeniu świnek.
Choroby wirusowe, bakteryjne, wywołane przez pierwotniaki

Świnka morska, Świnki morskiePasożyty zewnętrzne.
Zapalenie warg.
Zapalenie skóry łapek.
Biegunki.
Choroby układu moczowego.
Grzybice.
Problemy z zębami i zgryzem.
Choroby pęcherza i dróg moczowych.


Świnka morska, Świnki morskieZaparcie:

Spowodowane jest zbyt małą ilością wilgotnych pasz (owoce, warzywa itp.) w diecie. Stopniowe uzupełnianie niedoborów powoduje szybką poprawę.


Biegunka:

Jest skutkiem nieodpowiedniej diety lub gwałtownej zmiany jadłospisu. Flora bakteryjna przewodu pokarmowegowymaga stopniowego przyzwyczajania się do nowego rodzaju pożywienia. Nowy rodzaj pokarmu podajemy śwince stopniowo!

Np:
Jeżeli podejrzewamy że naszej śwince będzie smakowała koniczyna to za pierwszym razem podajemy bardzo małą ilość, a z każdym następnym dniem dajemy troszkę więcej.

Biegunkę można leczyć podając:
• Lakcid (w małej ilości)
• Węgiel w proporcjach 1/4 tabletki rozpuszczonej w 2-3 łyżkach wody.
• Przez jakiś czas nie możemy podawać owoców i warzyw!

Osobiście radze iść do weterynarza, dlatego że skutkiem podania zbyt dużej ilości leków może być zatwardzenie lub śmierć świnki morskiej!Świnka morska, Świnki morskieSkaleczenia:

Świnki morskie rzadko kaleczą się w trakcie wzajemnych konfliktów. Zdarza się jednak, że świnka zrani się np. o źle zabezpieczony drut w klatce. Jeżeli nie nastąpiło obfite krwawienie świadczące o poważnym urazie, ranę należy przemyć wodą utlenioną i pozostawić bez opatrunku.


Stany zapalne dziąseł:

Jeżeli ilość witaminy C w diecie nie jest wystarczająca to w pierwszej kolejności objawia się stanami zapalnymi dziąseł - opuchlizną i krwawieniem.

Leczenie:
Koniecznie trzeba podawać preparaty które zawierają dużą ilość witaminy C i pójść jak najszybciej do weterynarzaŚwinka morska, Świnki morskie